Święto Trzech Króli we Francji oraz moda inspirowana monarchią

A może to Ty w tym roku zostaniesz królem? 6 stycznia we Francji – tak samo jak w Polsce – obchodzi się święto Trzech Króli. W naszym kraju pamiętamy tę datę głównie dlatego, że uznajemy ten dzień za ostatni, w którym trzymamy w domach ozdobioną choinkę. We Francji z tą datą wiąże się niezwykłe ciasto i tradycja…

Mam wrażenie, że Francuzi każde święto uznają za idealny pretekst by okrasić je jakimś szczególnym daniem – najlepiej oczywiście słodkim. Nie inaczej jest w przypadku L’Épiphanie. Chociaż nie jest dniem wolnym od pracy, tego dnia Francuzi spotykają się z rodziną lub przyjaciółmi, żeby podzielić się migdałowym plackiem i zawalczyć o tytuł króla.

Otóż w „galette des rois” (czytaj: galet dy rła), które w skrócie mówiąc, jest plackiem na bazie ciasta francuskiego z migdałowym nadzieniem, chowa się niespodziankę w postaci ziarna fasoli/bobu. Przynajmniej tak było oryginalnie: dzisiaj zwykle w środku jest specjalna ceramiczna figurka, która może stać się częścią kolekcji. Czasem chowa się również migdał w całości.

Na czym polega zabawa w znajdowanie króla? Podczas gdy jedna osoba kroi ciasto na równe kawałki (tyle, ile jest uczestników), inna – najczęściej dziecko – wchodzi pod stół i stamtąd decyduje komu przypadnie kolejny kawałek – niekoniecznie przyjmując ruch wskazówek zegara. Do sprzedawanego w cukierniach ciasta zawsze dodawana jest papierowa korona. Osoba, która w swoim kawałku ciasta znajdzie niespodziankę, zostaje królem. To oznacza, że przez resztę wieczoru jest traktowana wyjątkowo i że trwający rok będzie dla niej wyjątkowo szczęśliwy.

Co ciekawe, w czasach Rewolucji Francuskiej zakazano wszelkich aktywności i obchodzenia świąt związanych z monarchią. Pieczenie placka zostało zakazane, a dzień zmieniono w „Dzień bez majtek”. Można by pomyśleć, że było to związane ze słynną francuską rozwiązłością…  Nic bardziej mylnego! Bieliznę kojarzono z burżuazją, dlatego też „prawdziwi rewolucjoniści” jej nie nosili (dosłownie nazywano ich… „bezmajtkowcami”). Całe szczęście, słodkie galette zostało z czasem przywrócone.

Gdzie w Polsce można kupić ciasto wypiekane z okazji Trzech Króli? Oto lista:

Warszawa:

Katowice:

Kraków:

Wrocław:

Gdańsk:

Ta lista zawiera oczywiście te miejsca, o których wiem, że w tym roku przygotowują Galette des rois. Jeśli znacie inne adresy, koniecznie się nimi podzielcie!

Ciasto nie jest specjalnie skomplikowane, więc można je przygotować samemu w domu – w sieci znajdziecie wiele przepisów.

Na koniec zostawiam Wam smaczek w postaci tego jak projektanci mody w swoich kolekcjach inspirowali się monarchią:

Po lewej stronie kolekcja Erdem wiosna 2018 inspirowana suknią koronacyjną Królowej Elżbiety II.

Kolekcja Valentino jesień 2015 inspirowana rzymskim imperium.

Kolekcja Moschino jesień 2020 inspirowana francuską burżuazją – głównie postacią Marii Antoniny.

Koniecznie dajcie znać czy jedliście już galette des rois lub czy zamierzacie spróbować! Zapraszam Was na mój Instagram, gdzie przygotuję relację z naszego świętowania tego dnia!

źródła zdjęć w nagłówku:
I – Crokmou, II – Valentino, III – SweatlyCakes

MOŻE SI SIĘ SPODOBAĆ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.