Jak zwiedzać winnice we Francji?

O ile chętnie w Polsce pijemy wino, o tyle zwiedzanie winnicy to już sprawa w naszym kraju dość egzotyczna. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat produkcji wina? Albo będąc na wakacjach, kupić na pamiątkę lokalny trunek? Ile trzeba zapłacić za butelkę wina w winnicy? Ile kosztuje jej zwiedzanie? Zabieram Was w podróż śladami winorośli!

1. Zebranie informacji.

Znajdź winnice w okolicy, które Cię interesują. Ja mam system wyszukiwania i oznaczania miejsc w okolicy na Google Maps i następnie w trakcie trwania wakacji wybierania z nich tych, które są mi po drodze. Dobry research to podstawa!

2. Godziny otwarcia i możliwość zwiedzania.

Sprawdź godziny otwarcia, możliwości degustacji. Niektóre oferują również możliwość zwiedzania – zwykle jest to jedna wybrana godzina w ciągu dnia. Degustacje są darmowe, natomiast zwiedzanie zwykle kosztuje (np. około 10€). Te informacje są zwykle dostępne na stronie internetowej danego miejsca, więc możesz się przygotować.

 3. Przyjazd do winnicy.

Przyjedź do winnicy, przywitaj się z osobą/osobami zarządzającymi i poinformuj ich o celu swojej wizyty. Jestem przekonana, że z radością zaprezentują Ci produkowane wina lub oprowadzą po swojej posiadłości. W naszym przypadku, zwiedzanie winnicy miało być płatne, ale w momencie kiedy na koniec wizyty kupiliśmy wino, nie policzono nam już za samo zwiedzanie.

4. Zwiedzanie winnicy.

W trakcie takiego oprowadzania można poznać zarówno historię winnicy jak i tajemnice produkcji wina w danym miejscu: co ma jaki wpływ na jego smak, jakimi wartościami kierują się winiarze. Zobaczymy z bliska krzewy, posłuchamy o ich odmianach i sposobie uprawy, zwiedzimy miejsce, gdzie wytwarza się wino i gdzie leżakuje. Uwaga! Warto zorientować się w jakim języku jest oprowadzanie!

5. Degustacja: 

Pamiętaj, żeby zaznaczyć czy masz ochotę spróbować wina we wszystkich kolorach: białego, różowego i czerwonego czy tylko wybrane. Ważna jest kolejność w jakiej się degustuje (to jest – najpierw: białe, potem różowe, na koniec czerwone), dlatego poinformuj o swoich chęciach obsługę zanim zaczniecie smakować! 

Jak degustujemy:

  • wino trzymamy za nóżkę, żeby go nie ogrzewać dłonią;
  • najpierw oceniamy barwę wina; 
  • następnie je wąchamy (oceniamy jakie zapachy możemy wychwycić) – to w tym momencie robimy słynny ruch kołysania kieliszkiem;
  • kosztujemy: nie trzeba wypijać całości, do degustacji wystarczy łyk – na miejscu jest specjalne naczynie, do którego można wylać niewypitą część (to ważna informacja dla kierowców); 
  • przechodzimy do kolejnego wina.

6. Zakupy.

Zapewne wszystkie wina, których można było spróbować są dostępne w sprzedaży – często dowiesz się tego na samym początku wizyty. Zwykle zakup większej ilości jest bardziej opłacalny – promocje mogą zaczynać się od około 6 butelek, dlatego warto mieć na uwadze miejsce w walizce!
W winnicach, które odwiedziliśmy w 2021 roku, ceny wina białego i różowego za jedną butelkę wahały się między 12 a 16 euro.

7. Przyjemne chwile wokół winnicy.

Często winnice są tak zaprojektowane, że można samodzielnie pospacerować wokół terenu. Oczywiście należy upewnić się wcześniej czy teren jest prywatny i czy nie mają nic przeciwko spędzeniu na miejscu kilku chwil. 

Adresy, które mogę Wam polecić – odwiedziliśmy je we Francji, w Prowansji:

  • Château Font du Broc – adres: Chem. de la Font du Broc, 83460 Les Arcs, Francja:

Winnice, które były na mojej liście, ale ostatecznie nie były nam po drodze (Prowansja):

  • Château La Canorgue
  • The Domaine de la Citadelle

Mam nadzieję, że ten miniporadnik pomoże Wam przy następnej wizycie w winnicy!
Dajcie znać jakie są Wasze doświadczenia i czy chcielibyście zwiedzić takie miejsce!

Bisous!

MOŻE SI SIĘ SPODOBAĆ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *