Wiecie, że drzewa ze sobą rozmawiają? Robią to na przykład przez wydzielanie zapachów, broniąc się przed szkodnikami: akacja zjadana przez żyrafę ostrzega sąsiadki wydzielając etylen! Albo taka gąsienica, obgryzając drzewo musi liczyć się z tym, że wkrótce obiad przestanie jej smakować, bo po pierwsze drzewo zaczęło zmieniać tkankę wokół ugryziena, a po drugie już wzywa drapieżniki (na przykład błonkówki – taki rodzaj małych os), które chętnie posilą się rzeczoną gasienicą. Reszta drzew dostaje sygnał o zagrożeniu przez sieć korzeni…
O ile w przypadku szkodnika, wszystkie gatunki drzew trzymają się ze sobą i dzielnie wspierają, tak generalnie konkurują ze sobą o lokalne zasoby. Natomiast jeśli chodzi o drzewa z tego samego gatunku można nawet mówić o przyjaźni. Na przykład buki rosną tak blisko siebie, że niemal się przytulają – odległość między nimi jest mniejsza niż metr. Mogłoby się wydawać, że nie wyjdzie im to na dobre i że nie mają się jak rozwijać, jednak to właśnie taki system sprawia, że las bukowy jest silny i zdrowy. Dzięki gęstej sieci korzeni drzewa wymieniają się potrzebnymi składnikami, wspierając w ten sposób słabsze okazy. Jest takie powiedzenie: „Łańcuch jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo” – nieważne czy drzewo jest chude czy grube, produkuje ono dokładnie tyle samo, co sąsiedzi, dzięki temu społecznemu wsparciu.
Dąb „Hetman” w lesie kabackim
Każdego roku znika około 12-15 mln hektarów obszarów leśnych. Wiele produktów, które kupujemy mogą pochodzić z nielegalnie ściętych drzew, dlatego należy przyjrzeć się czy posiadają certyfikat FSC. Ten symbol oznacza, że produkt pochodzi z lasu, w którym zadbano o zachowanie cennych gatunków przyrody.
Co możemy zrobić:
1. Segregować śmieci: oddawać papier na makulaturę do wtórnego przetworzenia.
2. Używać papieru z recyklingu.
3. Zamiast wysyłać kartki, listy i faktury tradycyjną pocztą, używać wersji elektronicznych.
4. Jeśli drukujesz – drukuj dwustronnie.
5. Zrezygnować z produktów spożywczych zawierających olej palmowy (pod jego uprawy codziennie wycinane są hektary lasów tropikalnych).
6. Wesprzeć WWF – fundację, która działa w obronie ginącej przyrody: https://pomagam.wwf.pl
7. Podpisać apel w sprawie Puszczy Białowieskiej: http://kochampuszcze.pl
Jeśli zainteresował Was temat, polecam Wam przeczytanie tej niedawno wydanej książki – to z niej zaczerpnęłam te niezwykłe informacje o życiu drzew:
„Sekretne życie drzew” – Peter Wohlleben, wyd. Otwarte
3 komentarze
Muszę przeczytać tę książkę! Zainteresowałaś mnie tematem 🙂
Zrezydnować z oleju rzepakowego najtańszego, niewidomego POchodzenia pochodzącego z upraw GMO. Tyle możemy zrobic dla siebie.
Super wpis, muszę przeczytać książkę