„Oko na eko” – Fashion Revolution Poland 2017

Fashion Revolution Week to wydarzenie, w którym bierze udział cały świat. Jego celem jest przypomnienie o etyce w produkcji i konsumpcji rynku odzieżowego. Organizacja Fashion Revolution powstała w Wielkiej Brytanii po tragicznym zawaleniu się fabryki w Bangladeszu (24 kwietnia 2013 r.), w której zginęło 1130 pracowników szyjących ubrania dla popularnych marek odzieżowych. Ten tydzień to idealny moment, żeby zadać pytanie producentom: kto uszył moje ubrania? Z tej okazji ja również dostałam propozycję…

Zakładając własną markę odzieżową wiedziałam, że nie mam zamiaru tworzyć produkcji masowej. Od zawsze kocham handmade i rzemiosło. Limitowane edycje to mój znak rozpoznawczy – wiele ubrań powstaje w wyjątkowym kolorze tylko w kilku sztukach. Takich rzeczy nie szyje się w Azji. Wszystkie moje kolekcje powstają w Polsce: zawsze znajduję lokalną małą szwalnię, z którą ściśle współpracuję – w zależności od miejsca, w którym mieszkam.


W listopadzie brałam udział w konkursie dla projektantów odzieży „Modetyka” i zajęłam drugie miejsce. Była to dla mnie ważna rzecz, ponieważ zadanie konkursowe idealnie wpisywało się w moje standardy: projekt miał powstać z naturalnych włókien i miał promować ekologię oraz zrównoważoną modę. Moją pracę pokazywano najpierw na wystawie Textifood w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a następnie w Galerii Mokotów w Designer Gallery.

W tym roku zostałam zaproszona do Instytutu Dizajnu w Kielcach, który w ramach Fashion Revolution Week / „Jak się nosić” otworzył wystawę pt. „Oko na eko”. Prezentuję tam ubrania, które nawiązują do filcowania – rzemiosła znanego ludzkości od wieków (jeszcze zanim człowiek zaczął tkać i wyplatać), ale są nowym połączeniem wełny z jedwabiem i innymi surowymi włóknami takimi jak bambus, len, ramia. Projekt składa się wyłącznie z naturalnych materiałów i został stworzony w zgodzie z naturą – ekologicznie w pełnym tego słowa znaczeniu. Ta technika nie pozwala na stworzenie identycznej kopii, przez co wszystkie powstałe ubrania są prawdziwie unikatowym rękodziełem!

fot. Woszczyna&Wiesnowski

 

Wystawę można zobaczyć od dzisiaj – tj. 24 kwietnia do końca miesiąca. Zapraszam do Instytutu Dizajnu w Kielcach! ♥
Wydarzenie na Facebooku >> „Jak się nosić // Oko na eko” 

Dowiedz się więcej i weź udział w Fashion Revolution >> Fashion Revolution Poland

Śledź mój Instagram i dowiedz się więcej o mnie i o moich ubraniach >> Instagram

 

 

MOŻE SI SIĘ SPODOBAĆ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.